Restoring a 57 Year old Receiver: The Pioneer SX-1000TA from 1966
The first job was to get the amplifier working. The left channel had a blown TO-3 output device (2SC793 100V 7A NPN) so I replaced all 4 output devices on both channels with MJ15024 (250V 16A TO-3 NPN) since the 2SC793s were no longer available. Q901, the first stage amplifier was also gone in the faulty channel, so I replaced it in both channels with BC546 which I had to hand and that sorted the amp out. Using an old iPod as the source and headphones, the sound is rich and ‘mellifluous’ (I’ll come back to this later). After the initial flurry of activity, it sat under my workbench until late 2024, when I pulled it out to continue working on it.
As of January 2025, I still don’t have FM stereo reception, so there is more work to do. Once the FM stereo issue is resolved – I suspect it might have to do with the selector switch – I will take a look at the PSU. Despite the 40W RMS per channel into 8 ohms, the main supply consists of just 2 off 1000uF 100V chassis mount capacitors which do look like high quality items. I may upgrade these to more modern components at higher capacitance values, but will have to see if the bridge rectifier diodes (D901~D904) are up to the job.